Про те, як підготувати підприємство до перевірки Держпраці, як вести себе при перевірці, як оскаржити результати перевірки, краще дізнаватися у професійних юристів, що спеціалізуються на питаннях трудового та податкового законодавства, а також на перевірках. Кожне окреме підприємство може мати свої особливості, та й нормативна база перевірок Держпраці досить часто змінюється, тому узагальнені рекомендації щодо перевірок Держпраці можуть служити лише орієнтиром, а не інструкцією до дії.Тому наведемо основні положення про перевірки Держпраці. 

 

Підстави для перевірки Держпраці

Підстави для перевірок Держпраці визначені в п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю:

– звернення працівника про порушення відносно нього законодавства про працю;

– звернення фізичної особи, щодо якої порушено правила оформлення трудових відносин;

– рішення керівника Держпраці, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел;

– рішення суду;

– повідомлення від органів нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені порушення законодавства про працю щодо оформлення та / або порушення порядку оформлення трудових відносин;

– ряді інших випадків, серед яких заслуговують на увагу: – невідповідність кількості працівників обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників по відповідному виду економічної діяльності;

– факти здійснення господарської діяльності без реєстрації в якості суб’єкта господарювання;

– наявність фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами понад рік;

– якщо у роботодавця 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів.

Таким чином, крім звичайних заяв від працівників і підставних скаржників, ризиками є:

1.Публікаціі компанії в Інтернет-ресурсах про кількість співробітників і їхні зарплати (якщо співробітники не оформлені або оформлені як ФОП).

2. Безперервна робота за цивільно-правовим договором більше одного року.

3. Наявність 30% і більше підрядників – фізичних осіб.

 

Які документи зобов’язані пред’явити інспектори Держпраці? Згідно п. 8. Порядку інспектор з праці зобов’язаний пред’явити:

  1. Перед початком перевірки, – службове посвідчення. Тільки зареєстроване в реєстрі посвідчення є дійсним.
  2. Перед підписанням акту інспекційного відвідування, – копію відповідного напряму на здійснення інспекційного відвідування (в цей же момент робиться запис в журналі перевірок).  

 

Чи можна не допускати інспектора Держпраці?

У п. 13 Порядку встановлено вичерпний перелік підстав недопуску інспектора Держпраці до перевірки:

  1. Відсутність службового посвідчення.
  2. Якщо на офіційному сайті Держпраці не опублiкована форма акта інспекційного відвідування (додатково:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1500-17#Text).

В інших випадках недопуск інспектора з праці буде вважатися незаконним і спричинить за собою відповідальність (посилання).  

 

Повноваження і обмеження у повноваженнях інспекторів з праці Інспектор з праці, серед іншого, має право відвідувати офіси (інші приміщення) підприємства в будь-який час, спілкуватися з співробітниками, використовувати фото-відеотехніку і знайомитися з будь-якою документацією підприємства.

Інспектору з праці, серед іншого, забороняється проводити перевірку після закінчення її термінів, а також вилучати оригінали фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, як і комп’ютери і їх частини.

 

Як підготуватися до перевірки Держпраці?

Мінімальні заходи, які може зробити будь-яке підприємство для підготовки до перевірки Держпраці:

  1. Видати указ про уповноважених осіб на участь від імені підприємства в перевірках.
  2. Завести журнал перевірок на підприємстві.
  3. Укласти договір з адвокатом / адвокатським об’єднанням / юридичною фірмою.
  4. Стежити за Планом заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці, наприклад на 2020 рік.

 

Як себе вести при перевірці Держпраці?

Дізнавшись про перевірку інспектора з праці, найдоцільніше запросити юриста. Після перевірки посвідчення рекомендується запропонувати інспектору зайняти окрему кімнату для перевірки, уточнити предмет перевірки, узгодити інші дії. У будь-якому випадку знадобляться накази про прийом на роботу, цивільно-правові договори, штатний розклад, книга обліку трудових книжок, графіки відпусток, відомості про виплату заробітної плати.

Незважаючи на те, що інспектор з праці має право ставити питання і отримувати відповіді не тільки керівництву компанії, але і її співробітникам, це не означає, що вони зобов’язані спілкуватися без адвоката. Рекомендується запросити в офіс адвоката, щоб він / вона міг надати правову допомогу кожному із співробітників під час спілкування з інспектором по праці.

Важливо пам’ятати, що сама компанія може фіксувати на аудіо-, фото-, відеотехніку проведення інспекційного відвідування. Адвокат в даному випадку може не тільки допомогти з такою фіксацією, а й подати обґрунтовані зауваження на акт перевірки з огляду нестиковок між поясненнями співробітників і зафіксованими інспектором даними.

Перед підписанням акту необхідно перевірити направлення на перевірку, вимагати від інспектора з праці розписатися в журналі перевірок, і обов’язково внести свої зауваження до акта перевірки.

 

Оформлення результатів інспекційного відвідування

За результатами інспекційного відвідування складаються: -акт, і в разі виявлення порушень законодавства про працю, – припис про їх усунення.Акт складається в останній день інспекційного відвідування в двох примірниках, які підписуються інспектором по праці і керівником підприємства або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається у підприємства. Якщо підприємство не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід’ємною частиною.

Відмова підписати акт без вказівки причин фактично прирівнюється до згоди інформації, відображеної в ньому. Якщо вказати на порушення не представляється можливим, а адвоката поруч не виявилося, рекомендується внести в акт наступну фразу «З цим актом не згодний, зауваження будуть представлені в установленому законом порядку». Згодом у компанії буде 3 робочих дня для подачі додаткових заперечень за актом, які можна підготувати з юристом щодо перевірок.

Будь-які аудіо-, фото- і відеоматеріали долучаються до акта, про що робиться відмітка в акті.

 

Відповідальність за результатами перевірки Держпраці

Компанія притягується до відповідальності за недопуск або перешкоджання в проведенні перевірки (відмова допускати, неподання документації, порушення прав інспектора з праці, відсутність необхідної документації), а також за порушення трудового законодавства.

Штрафи встановлені в ст. 265 КЗпП України , деякі з них:

  1. За допуск до роботи людини без оформлення трудового договору і виплату зарплати «в конверті», – за перше порушення

– для ФОП на спрощеній системі оподаткування (I-III груп) та підприємств на спрощеній системі оподаткування (III група) будуть застосовувати письмове попередження;

– для суб’єктів господарювання на загальній системі оподаткування – 10 мінімальних зарплат, – 50000,00 грн. (жовтень 2020 р.)

  1. За порушення термінів виплати зарплати – 3 мінімальних зарплати, – 15000,00 грн. (жовтень 2020 р.)

І т.д. див. ст. 265 КЗпП України.

При цьому, сплативши 50% від розміру штрафу протягом 10 банківських днів після вручення постанови про його накладення, така постанова вважається виконаною.

 

Оскарження результатів інспекційного відвідування

Припис або вимога інспектора з праці можуть бути оскаржені в 10-денний термін і одноденний термін відповідно з дати їх отримання в адміністративному порядку керівникові територіального управління Держпраці. Рішення керівника (заступника) територіального органу Держпраці оскаржується Главі (заступнику) Держпраці.

Судове оскарження результатів перевірки здійснюється в загальному порядку через адміністративні суди.

 

Фахівці юридичної фірми «Зільвер» нададуть кваліфіковану юридичну допомогу з питань перевірок Держпраці, трудового і податкового законодавства, оскаржать рішення Держпраці в адміністративному порядку та в суді. Зв’язатися з юридичною компанією «Зільвер» можна за тел.: +380501409560 або імейл: info@zilver.com.ua.

 

Інші консультації за даною тематикою: 

Виконавче провадження: стягнення боргів  

Оскарження ППР  

Банкрутство фізичної особи 

Перевірка Держпраці: чи пускати на підприємство? 

Зразок позовної заяви про оскарження ППР

Оскарження результатів податкової перевірки

Стягнення заборгованості по зарплаті при звільненні

Check list клієнту: стягнення заборгованості по заробітній платі

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

              

     

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment