Все частіше громадяни України стикаються з питанням, як враховується і обкладається дохід від інвестиційного доходу за межами України.

Інвестиційним доходом визнається прибуток від інвестиційної діяльності за кордоном: купівля-продаж акцій та інших цінних паперів, дивіденди, угоди з нерухомістю та інше, і при цьому обов’язково враховується курсова різниця (пп. 170.2.2. П. 170.2 ст. 170 ПК України) . І згідно з пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 і п.13.3 ст. 13 ПК України такий дохід підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ставка 18%), а згідно з п. 16 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, ще й військовим збором (1,5%).

 

Чи оподатковуються опціони?

Ні. Опціон не має ознак цінного паперу, корпоративних прав чи іншого інвестиційного активу. Опціони, які часто пропонуються європейськими або американськими компаніями своїм співробітникам, менеджерам, партнерам, є всього лише пропозицією купити на певних умовах акції компанії. Якщо даним опціоном не скористатися, то він так і залишиться всього лише пропозицією, і ніяких акцій у «інвестора» не виникне.

Коли ж опціон використовується, укладається угода з придбання акцій (інших цінних паперів). Ось саме така угода і є інвестицію за кордон, по якій український громадянин перераховує кошти за кордон, а натомість отримує у власність акції.

 

Що і як оподатковується?

Ставши власником акцій або інших активів цінних паперів, громадянин набуває статусу інвестора, але прибуток ще не виникає, навпаки, в наявності тільки витрати на придбання активів. У такому випадку інвестор повинен тільки звітувати за такі права власності акцій, але тільки в певних випадках, про які наші юристи писали окремо.

Інвестиційний дохід виникає тільки, коли інвестиція починає приносити прибуток: дивіденди або продаж акцій. При цьому, дохід розраховується за формулою:

«Вартість продажу акцій – вартість покупки акцій = розмір інвестиційного доходу від операцій з даним пакетом корпоративних прав».

Тому, тільки якщо сума продажу акцій перевищує суму їх попередньої покупки, у інвестора виникає інвестиційний дохід і він повинен сплачувати ПДФО від такої різниці.

 

Як правильно оформити інвестицію?

Порядок переведення грошових коштів (у валюті чи гривні) для придбання корпоративних прав (акцій) іноземних юридичних осіб, регулюється Постановою НБУ № 5 від 02.01.2019 року (п. 88-106).

Згідно п. 88 зазначеної Постанови, громадянин України має право переводити кошти зі свого поточного рахунку в банку України за кордон з метою придбання корпоративних прав (акцій) іноземних юридичних осіб на суму не більше 100 000 ЄВРО в рік.

До лютого 2019 р. існували особливі правила інвестування за межі України. На даний момент все спростили: інвестор може вільно купувати активи за кордоном (інвестувати за кордон) в межах так званих е-лімітів. На практиці це виглядає наступним чином: інвестор звертається до свого банку з метою перевести грошові кошти за кордон в якості інвестиції (купівля акцій, нерухомості та інше), банк після перевірки документів відправляє заявку в НБУ, НБУ перевіряє чи немає перевищення інвестором ліміту в 100 000 євро в звітному році і дає свою згоду на таку інвестицію.

Тому, необхідно звернутися в банк і надати дані про емітента (компанію, яка випустила акції), проект контракту, банківські реквізити. Перелік документів законодавчо не закріплено, тому банк самостійно може визначити такий перелік.

Банк повинен перевірити емітента щодо переліку юрисдикцій, в які інвестування є обмеженим, провести перевірку походження інвестицій (грошових коштів) та інші внутрішні перевірки, і передати в Національний банк України шляхом використання програми АІС “Ліміти” (п. 98 Постанови).

Після отримання зазначеного вище повідомлення від НБУ, банк, в якому у громадянина України відкрито поточний рахунок, проводить операцію з переказу грошових коштів для придбання корпоративних прав (акцій) іноземних юридичних осіб.

Після цього інвестор може отримати акції (інші цінні папери), і угода вважається закритою.

Саме дотримання зазначеного вище порядку надасть можливість підтвердити витрати інвестора на придбання акцій за кордоном. Якщо грошові кошти були перераховані без дотримання наведеного порядку, податкова служба України буде вважати, що витрати на інвестиції є непідтвердженими, а тому при розрахунку інвестиційного доходу не підлягають обліку.

Якщо ж дотримати наведений порядок, то будь-які заперечення податкової служби можна буде успішно оскаржити в судовому порядку, про що свідчить позитивна практика юристів. Докази витрат, понесених інвестором, подаються до суду, який скасовує необґрунтовані рішення податкової служби з цього питання.

Що робити, якщо виникає інвестиційний дохід?

Отримавши інвестиційний дохід інвестор зобов’язаний:

  1. Подати податкову декларацію щорічну за місцем реєстрації у встановлений термін.
  2. Самостійно розрахувати розмір податків (ПДФО + військовий збір) і сплатити їх у встановлені терміни.

 

Для отримання юридичних консультацій, юридичного супроводу інвестицій за кордон, а також їх захисту (в т.ч. в суперечках з податковою службою України) Ви можете звернутися в юридичну компанію «Зільвер»: +380501409560 або імейл: info@zilver.com.ua.

 

Інші консультації за даною тематикою: 

Про контрольовані іноземні компанії 

BEPS в Україні таміжнародний бізнес

Ліцензія для інвестицій за кордон

Створення компанії в Естонії

Кінець епохи Делаверу і Естонії?

Нормативні правила роботи на комп’ютері

Оподаткування ТОВ та зарплат

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment