Питання оподаткування платників податків з різних країн завжди повинні розглядатися в індивідуальному порядку, однак для кращого розуміння наводимо приклад оподаткування дивідендів між резидентами України та Австрії.
Як оподатковуються дивіденди, які виплачуються українським ТОВ своєму засновнику в Австрії?
Питання більшою мірою пов’язане з подвійним оподаткуванням і можливістю мінімізувати податкове навантаження на дивіденди, які виплачуються.
Які податки передбачені згідно з українським законодавством?
З дивідендів, що виплачуються фізичним особам (в т.ч. нерезидентам), утримується податок на фізичних осіб за ставкою:
– 9% якщо розподіляється прибуток нерезидентом неплатником податку на прибуток (п.167.5.4. П. 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України);
– 5% якщо розподіляється прибуток резидентом-платником податку на прибуток (п.167.5.2. П. 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України);
– 1,5% військовий збір (п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).
З дивідендів, що виплачуються юридичним особам (в т.ч. нерезидентам), утримується податок на прибуток за ставкою 15% (п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України).
Уникнення подвійного оподаткування
Відповідно до Конвенції між Урядом Республіки Австрія і Урядом України про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (далі – «Конвенція») дивіденди не повинні обкладатися двічі у відповідних країнах.
Згідно ст. 10 Конвенції дивіденди оподатковуються в країні, з якої виплачуються дивіденди. Також вони можуть обкладатися в країні одержувача, але не більше:
- 5% загальної суми дивідендів, якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо володіє мінімум 10% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди;
- 10% загальної суми дивідендів у всіх інших випадках.
Відповідно, при виплаті дивідендів українською компанією австрійському учаснику, будуть сплачуватися податки в Україні згідно з Податковим кодексом України, а в Австрії податкове навантаження повинне обмежитися 5% або 10% в залежності від індивідуальних умов.
Звертаємо увагу, що для використання Конвенції необхідно отримати довідку про сплачені податки в Україні (а в деяких випадках, необхідно оскаржувати рішення податкової служби).
Також необхідно враховувати обмеження, які можуть встановлюватись згідно правил BEPS.
З питань юридичної допомоги в роботі з закордонними компаніями, виплати дивідендів за кордон, оскарження результатів податкових перевірок можна звернутися в юридичну компанію “Зільвер”: +38 050 140 95 60, +38 098 002 78 25 (Viber, WhatsApp, Telegram), e -mail: info@zilver.com.ua
Також рекомендуємо до прочитання юридичні консультації:
Доходи від інвестицій за кордон. Опціони і акції
Оскарження ППР і акту податкової перевірки
Зразок протоколу про виплату дивідендів
Юридична фірма «Зільвер» в Facebook
Юридична фірма «Зільвер» в Instagram