Будь-який власник бізнесу може зіткнутись з необхідністю відчуження або придбання долі в певному підприємстві. Юристи називають це розпорядженням (купівлею, продажем тощо) корпоративних прав (або долі в статутному капітали, або акцій). Як наслідок, виникає питання, як краще здійснити відчуження, які наслідки воно має?

Купівля-продаж корпоративних прав, за загальним правилом, здійснюється шляхом укладення договору купівлі-продажу корпоративних прав (частки у статутному капіталі, акцій тощо) (надалі за текстом – Договір) між власником таких прав та третьою особою (покупцем).

Примітка: згідно Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” договір купівлі-продажу корпоративних прав не вимагається для державної реєстраціії відчуження/придбання    частки у статутному капіталі ТОВ, втім юристи радять оформляти такий договір (навіть у ненотаріальній формі) для визначення істотних умов угоди (вартість предмету купівлі-продажу, строки і порядок оплати, тощо). 

Важливим питанням для осіб, які здійснюють купівлю-продаж корпоративних прав, є зміст та форма Договору. З метою належного оформлення договору купівлі-продажу корпоративних прав рекомендується проконсультуватися з юристом (можна у т.ч. у нотаріуса).

Згідно з положеннями українського законодавства Договір укладається виключно в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (дана вимога часом змінюється в законодавстві).

Окрім наведеного слід пам’ятати, що процедура укладення договорів купівлі-продажу корпоративних прав може мати ряд особливостей, зокрема:

  1. У разі укладення договору купівля-продажу корпоративних прав людиною, яка знаходиться в офіційному шлюбі – необхідно отримати згоду іншого з подружжя на відчуження таких прав;
  2. При відчуженні корпоративних прав в окремих видах підприємств (ТОВ, ПрАТ (якщо передбачено статутом)), інші учасники (акціонери) товариства можуть мати право привілейованої купівлі частки, що відчужується. Це означає, що продавець повинен спочатку запропонувати іншим учасникам (акціонерам) придбати таку частку на певних умовах, і тільки отримавши відмову (або не отримавши відповідь), він має право на тих саме умовах продати таку частку стороннім особам.
  3. Окрім укладання договору відчуження корпоративних прав для певних видів підприємств (наприклад, ТОВ) необхідно затвердити статут в новій редакції, провести відповідні загальні збори учасників (засновників) товариства, після чого внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
  4. При відчуженні корпоративних прав в акціонерних товариствах (продаж акцій) необхідно повідомити депозитарія та внести відповідні зміни до реєстру акціонерів.

Якщо у Вас виникли питання про порядок оформлення купівлі-продажу корпоративних прав (і внесення змін до складу засновників / учасників), або Ви вирішили звернутися до юристів ЮФ «Зільвер» за допомогою в супроводі угоди зі зміни власників підприємства (включаючи реєстрацію в ЄДР), ми будемо раді Вам допомогти. Щоб призначити зустріч з нашим юристом в Києві або Дніпрі, будь ласка, зверніться за телефонами: +380501409560, e-mail: info@zilver.com.ua.

Перед початком надання юридичних консультацій або супровіду купівлі-продажу корпоративних прав юристи попросять надати інформацію згідно переліку, розміщенного за посиланням.

 

Інші юридичні консультації: 

Про контрольовані іноземні компанії 

Доходи від інвестицій за кордон. Опціони і акції

Оподаткування дивідендів: Австрія

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment