При створенні нової компанії необхідно придумати для неї назву. Маркетологи, SMM-щики, брендмейкери і інші фахівці порадять кращу назву для компанії зі своєї точки зору, але юристи юридичної компанії «Зільвер» звертають Вашу увагу на юридичні особливості вибору назви компанії.

Згідно ч. 4 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» кожна українська компанія повинна мати свою унікальну назву, тобто ця назва не має повторюватися на 100% з назвою іншої компанії, зареєстрованої в Україні. Тому зареєструвати другу компанію з назвою, тотожною назві вже зареєстрованої компанії, неможливо.

Слід зазначити, що використання назви іноземною компанією, тобто зареєстрованою за кордоном, не є перешкодою для реєстрації компанії з такою ж назвою в Україні. Це може стати предметом спору по використанню знака для товарів і послуг (якщо такий зареєстрований), але не щодо назви компанії (за рідкісним винятком широко відомих фірмових найменувань, представлених на території України).

Таким чином, затвердивши назву для нової компанії, має сенс перевірити, а не зареєстровано чи вже таке найменування у існуючої компанії. Спеціальний сервіс Мін’юсту України дає можливість вказати в рядку пошуку зацікавлену назву і побачити, чи зареєстрована компанія з такою ж назвою.

У разі, якщо назва «вільна», то можна сміливо її використовувати в установчих документах і реєструвати компанію під такою назвою. Потрібно тільки враховувати, що назва компанії може збігтися з торговою маркою (знаком для товарів і послуг), яка не належить засновникам. У такому випадку можливі суперечки з власниками такої торгової марки.

Про те, як перевірити зареєстровані знаки для товарів і послуг, можна прочитати за посиланням.

Про юридичні аспекти збігу фірмового найменування компанії з торговою маркою, що належить третім особам, можна прочитати за посиланням.

Якщо ж вибрана назва вже «зайнята», тобто під нею зареєстрована інша компанія, часто приймається рішення додати одну букву, цифру, тобто трохи змінити назву і продовжити реєстрацію. Однак такі дії можуть мати негативні наслідки з юридичної точки зору.

Якщо вже зареєстрована компанія і нова компанія займаються різними видами діяльності, то збіги за назвою компаній не критичні і не тягнуть юридичних наслідків.

Однак, якщо обидва підприємства здійснюють один і той же вид діяльності, схожість назв може стати причиною суперечок і судових розглядів. Причина криється в тому, що назва компанії може визнаватися її фірмовим (комерційним) найменуванням при наявності декількох ознак. Судова практика (Постанова Верховного Суду від 26.11.2020 р., Постанова Верховного Суду від 28.06.2018 р.) розробила ознаки фірмового найменування, серед яких істинність, впізнаваємість, сталість, винятковість і т.п. А законодавство містить заборону на використання подібних фірмових найменувань, які можуть ввести споживача в оману щодо їх власників (ст. 489 ЦК України). В результаті, якщо обидва підприємства працюють в одній сфері, і їх назви відрізняються одним / кількома знаками, то пріоритет на таке фірмове найменування матиме та компанія, яка почала використовувати фірмове найменування раніше. Тому та компанія, яка була зареєстрована раніше, матиме пріоритетне право і зможе заборонити використовувати фірмове найменування нової компанії з трохи зміненою назвою.

 

Приклад 1: ТОВ «Адвокат» зареєстровано в 2007 році і займається юридичною діяльністю.

ТОВ «Адвокат-1» зареєстровано в 2017 році і займається юридичною діяльністю.

В такому випадку ТОВ «Адвокат» може довести, що його назва є фірмовим найменуванням, а назва ТОВ «Адвокат-1» використовується сторонніми особами, що може ввести споживачів в оману, а тому ТОВ «Адвокат-1» має припинити використовувати фірмове найменування позивача і змінити свою назву.

Контраргументами сторони, що захищається, можуть бути:

1) різні сфери діяльності сторін спору (наприклад, Постанова Вищого Господарського Суду України від 03.11.2009 р.);

2) відсутність впізнаваємості на ринку фірмового найменування позивача, що найчастіше пов’язано з відсутністю господарської діяльності такого (наприклад, Постанова Вищого Господарського Суду України від 01.12.2015 р.).

 

Приклад 2: ТОВ «Адвокат» зареєстровано в 2007 р., проте не займається юридичною діяльністю. Воно може взагалі не вести ніяку діяльність, або займатися, наприклад, розробкою програмного забезпечення.

ТОВ «Адвокат-1» зареєстровано в 2017 році і займається юридичною діяльністю.

Якщо ТОВ «Адвокат» не веде діяльність взагалі, то воно не зможе довести, що його назва є відомою і впізнаваємою на ринку, і, як наслідок, не може в судовому порядку заборонити другій компанії використовувати дану назву.

Якщо ТОВ «Адвокат» займається розробкою програмного забезпечення, то його фірмове найменування буде відомо на ринку IT-послуг. Як наслідок, споживачі не можуть бути введені в оману схожістю назв різних компаній, а відповідно, перша компанія не може заборонити другій компанії використовувати схожу назву.

 

 

Висновок: Юристи, які спеціалізуються в сфері корпоративного права та права інтелектуальної власності, рекомендують вибирати оригінальні і ексклюзивні найменування для створюваних підприємств. Якщо ж засновник хоче використовувати вже зареєстровану назву компанії з невеликими змінами, рекомендуємо упевнитися, що види діяльності вже зареєстрованої та створюваної компаній не збігаються, інакше краще вибрати абсолютно нову назву.

З питань реєстрації компаній, реєстрації торгових знаків (знаків для товарів і послуг), корпоративних спорів, захисту прав інтелектуальної власності можна звернутися до юристів та адвокатів юридичної компанії «Зільвер» за телефонами: +380501409560 (Viber, WhatsApp, Telegram), e-mail: info@zilver.com.ua.

 

Може бути корисним:

Робота з юридичною компанією на аутсорсингу

Додаткова угода до договору про надання послуг 

Проект наказу про дистанційну роботу 

Що родити при перевірці Держпраці? 

Зразок протоколу зашальних зборів ТОВ

Оскарження ППР і акту податкової перевірки

 

 

Юридична фірма «Зільвер» в Facebook 

Юридична фірма «Зільвер» в Instagram 

  

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment