Що таке строки досудового розслідування (кримінального провадження на стадії досудового слідства)?
Строк досудового розслідування – це визначений кримінальним процесуальним законодавством період часу, протягом якого слідчий має провести досудове розслідування і передати кримінальну справу до суду або закрити кримінальне провадження.
Строк досудового розслідування починає обчислюватись з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується днем звернення до суду або днем ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Які строки досудового розслідування (кримінального провадження на стадії досудового слідства)?
Відповідно ч. 2 ст. 219 КПК України загальний строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру не може перевищувати:
1) дванадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
В разі, якщо особі було повідомлено про підозру, кримінальне розслідування має бути закінчено протягом наступних строків (с. 3 ст. 219 КПК України):
1) протягом сімдесяти двох годин – у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 298-2 КПК України;
2) протягом двадцяти діб – у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину, або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім;
3) протягом одного місяця – у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому ч. 2 ст. 298-4 КПК України;
4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
І хоча строки досудового розслідування можуть бути продовжені в порядку ст. 294 КПК України, їх загальний строк не може перевищувати:
1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 3 ст. 219 КПК України;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
При цьому строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 КПК України, не включається у строки досудового розслідування.
Що означає сплив строків кримінального провадження?
Сплив строків кримінального провадження не завжди має такі ж чіткі наслідки, як сплив строку притягнення до кримінальної відповідальності.
Якщо слідчий передав обвинувальний акт до суду із порушенням строків кримінального провадження?
В разі направлення обвинувального акту до суду із порушенням строків кримінального провадження така справа підлягає закриттю відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
При цьому важливо пам’ятати, що строк досудового розслідування закінчується саме в день направлення обвинувального акту до суду, а не в будь-який інший день.
Судова практика з даного приводу:
Ухвала Печерського суду районного суду міста Києва від 03 січня 2020 року у справі №757/47115/19-к, яка залишена в силі Ухвалою Київського апеляційного суду від 27 травня 2020 року.
Порушення строків звернення про продовження строків розслідування
Якщо слідчий з якихось причин не може своєчасно закінчити досудове розслідування, то він може звернутися з клопотанням про продовження строків досудового розслідування. Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається прокурору/ слідчому судді не пізніше п’яти днів до спливу строку досудового розслідування. Якщо строк досудового розслідування вже закінчився, то поновленню він не підлягає.
Існує судова практика щодо випадків, коли слідчий чи прокурор звертаються до суду щодо продовження строків досудового розслідування менше ніж за п’ять днів до спливу строків досудового розслідування. В такому випадку суди відмовляють у продовженні строків досудового розслідування:
- Сватівського районного суду Луганської області від 15 січня 2021 року у справі № 426/56/21;
- Московського районного суду м. Харкова від 23 вересня 2019 року (набрала законної сили) у справі № 643/15372/19.
Якщо строки кримінального провадження сплили, а слідство триває без передачі обвинувального акту в суд?
Якщо строк досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру закінчився або якщо строк досудового розслідування закінчився та жодній особі не було повідомлено про підозру, то прокурор у відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України має винести постанову про закриття кримінального провадження. Виняток становить лише повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.
Втім, якщо прокурор не закрив кримінальне провадження за таких обставин, підозрюваний або його адвокат не мають ефективних механізмів змусити прокурора закрити справу.
Це пояснюється тим, що питання про закриття кримінального провадження у зв’язку із пропуском строків досудового розслідування не знайшло свого відображення в ч. 1 ст. 303 КПК України та не відноситься до виключень, а тому, відповідно, це питання не може бути предметом розгляду слідчим суддею під час досудового розгляду. Зазначене додатково підтверджується уже сформованою судовою практикою, зокрема,
Підозрювана особа або адвокат можуть подати клопотання про закриття кримінального провадження, але оскільки строки для вчинення таких дій прокурором у законодавстві не встановлені, змусити його закрити справу неможливо. Дане питання має розглядатись на підготовчому засіданні по справі після передачі її до суду. Таку позицію висловили:
- Вищий антикорупційний суд в Ухвалі від 28 жовтня 2020 року по справі № 991/8869/20;
- Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду в Ухвалі від 08 лютого 2021 року по справі № 991/460/21.
Дана позиція може з часом змінитись, і підозрюваній особі або її адвокату буде надано право в судовому порядку добитись закриття кримінального провадження в разі спливу строків кримінального провадження. Втім наразі це ще не стало практикою.
Висновок: В разі спливу строків кримінального провадження і не закриття справи прокурором можна подавати клопотання прокурору про закриття провадження і оскаржувати бездіяльність прокурора (якщо така є) із маловірогідними перспективами на виграш.
Або дочекатись передачі справи до суду і заявити відповідне клопотання про закриття провадження із гарантованими наслідками закриття справи.
За допомогою адвоката у кримінальних провадженнях звертайтесь до досвідчених адвокатів юридичної компанії «Зільвер»: +38 050 140 95 60, +38 098 002 78 25 (Viber, WhatsApp, Telegram), e-mail: info@zilver.com.ua.
Інші корисні юридичні консультації:
Нічого не відбувається після відкриття кримінального провадження
Строки давності досудового розслідування
Статус свідка у кримінальному провадженні
Строки пред’явлення цивільного позову в кримінальній справі
Юридична фірма «Зільвер» в Facebook
Юридична фірма «Зільвер» в Instagram