Громадська організація в Україні — це добровільне об’єднання людей, які переслідують спільні цілі (економічні, соціальні, культурні, екологічні тощо).

Як правило, громадські організації є неприбутковими, тобто їх діяльність здійснюється без мети отримання прибутку. Засновники таких організацій не мають права на частку майна громадського об’єднання та не відповідають за його зобов’язаннями. Доходи або майно громадського об’єднання не підлягають розподілу між його членами і не можуть використовуватися для вигоди членів (учасників).

У той же час всі особи, які працюють в громадській організації, користуються правами, встановленими законодавством України про працю. Тобто вони мають право на заробітну плату, відпустку та інші блага. Це право не поширюється на волонтерів.

Прикладами громадських організацій можуть бути такі організації, які займаються просвітницькою діяльністю, надають матеріально-технічну допомогу, спортивні клуби тощо.

Слід також підкреслити, що українське законодавство відокремлює громадські організації від політичних партій, релігійних організацій, професійних об’єднань та ін. Пов’язано це з тим, що діяльність зазначених організацій піддається спеціальному регулюванню і контролю з боку держави.

Крім того, українське законодавство відрізняє громадську організацію від громадського союзу. Їх суттєва відмінність полягає в тому, що громадська спілка може об’єднувати в собі як фізичних, так і юридичних осіб. Засновниками і членами громадської організації можуть бути тільки фізичні особи.

Засновувати (створювати) громадські організації можуть  громадяни України, які досягли 18 років, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Засновниками молодіжних та дитячих громадських організацій можуть бути фізичні особи, які досягли 14-річного віку.

Вступати в громадську організацію, тобто бути її членами, можуть громадяни України, які досягли 14-річного віку , іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Для того, щоб діяльність громадської організації була законною, організацію необхідно зареєструвати в органах Міністерства юстиції.

Формально процес становлення громадської організації можна розділити на три етапи: проведення установчих зборів, державна реєстрація громадської організації, включення громадської організації до реєстру неприбуткових організацій. 

Проведення установчих зборів

На установчих зборах повинні бути вирішені наступні питання: назва та місцезнаходження громадської організації, мета створення і діяльності громадсько організації, затвердження статуту, вибір керівника або створення керуючого органу та інше.

В результаті проведення установчих зборів повинно бути прийнято рішення про створення громадської організації (оформляється у вигляді протоколу). 

Реєстрація громадської організації в органах Міністерства юстиції

Діяльність громадської організації в Україні може здійснюватися як зі статусом юридичної особи, так і без такого.

Для отримання статусу юридичної особи засновник громадської організації повинен протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів звернутися із заявою про реєстрацію (і доповненнями до нього) до органу міністерства юстиції за місцезнаходженням громадського об’єднання.

На підставі поданих документів орган реєстрації протягом 3-х робочих днів приймає рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації, проте цей строк може бути продовжений реєстратором, але не більше ніж на 15 днів (також може бути прийнято рішення про доопрацювання поданих документів, в такому випадку термін прийняття рішення про реєстрацію призупиняється).

Позитивне рішення реєстраційний орган оформляє у вигляді наказу, вносить відповідні відомості до Реєстру громадських об’єднань, видає заявнику виписку з Єдиного державного реєстру.

Якщо громадська організація збирається здійснювати свою діяльність без отримання статусу юридичної особи, то її реєстрація носить повідомний характер. Для цього протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів необхідно повідомити в реєстраційний орган про створення громадської організації, подавши заяву і доповнення до неї.

Якщо претензій до документів немає, реєстраційний орган протягом 3 робочих днів з дня отримання документів, приймає рішення про прийняття письмового повідомлення та вносить відомості до Реєстру громадських об’єднань. Копія рішення надсилається засновникам. 

Подача заяви про включення до Реєстру неприбуткових організацій

Для того, щоб громадська організація набула статусу неприбуткової організації, необхідно подати реєстраційну заяву за формою № 1-РН (з додатками) до місцевого органу фіскальної служби (податкову).

Юристи ЮФ «Зільвер» готові допомогти у виборі виду громадської організації і її створенні в Києві.

 

Зареєстровані юридичні особи за допомоги фахівців юридичної фірми “Зільвер” (облік починаючи з 27.05.2023 р.):

  1. Зареєстрували ТОВ і ГО.
  2. Зареєстрували ГО «КЦ «АЯКС».

 

 

Інші консультації за даною тематикою: 

Створення благодійної організації 

Зразок рішення про створення ТОВ

Юридичні послуги підприємствам 

Check list клієнту: стягнення заборгованості по заробітній платі

 

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment