На даний час в Україні все більшої популярності набувають благодійні організації різних спрямувань і цілей.

У даній пам’ятці юристи ЮФ «Зільвер» представили основні особливості створення та діяльності благодійних організацій в Україні. Благодійною організацією згідно із законодавством України визнається юридична особа, основним видом діяльності якої, відповідно до установчих документів, є благодійна діяльність.

Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає благодійну діяльність як добровільну особисту і/або майнову допомогу, яка не має на меті отримання прибутку або інших доходів / компенсацій. Якщо благодійна діяльність здійснюється у сфері освіти, культури, мистецтва та ін., то така діяльність визнається меценатством.

Благодійна діяльність може здійснюватися у вигляді: безкоштовної передачі у власність або користування майна, послуг; публічний збір пожертвувань; управління благодійними ендавмент (майном у вигляді вкладів, корпоративних прав та ін.) тощо. Благодійним організаціям забороняється надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у передвиборній агітації.

Благодійні організації бувають наступних видів:

  1. Благодійна організація — створюється мінімум 2-ма засновниками і діє на підставі статуту.
  2. Благодійна установа — благодійна організація, яка діє на підставі акту, згідно з яким засновник (засновники) передав своє майно організації на певні цілі. Такий акт може бути викладено навіть в заповіті. Після створення благодійної установи така організація діє на підставі установчого акту, а засновник (засновники) втрачає право управління організацією.
  3. Благодійний фонд — благодійна організація, яка діє на підставі статуту, і засновники якої не повинні передавати майно фонду. Благодійний фонд може бути створений і одним засновником. Активи благодійного фонду можуть формуватися як засновниками / учасниками, так і іншими особами (благодійниками).

Засновниками благодійних організацій можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших осіб публічного права. Саме засновники визначать цілі благодійної організації, затверджують установчі документи.

Крім засновників в благодійних організаціях (за винятком благодійної установи) можуть бути учасники, які вступають в права засновників в порядку, визначеному в установчих документах.

В установчих документах благодійних організацій визначаються назва і цілі такої організації, органи управління та їх компетенція, джерело активів і порядок їх розподілу і т.д. Благодійні організації самостійно визначають сфери, види, місце, терміни і одержувачів (беніфіціари) благодійної допомоги в своїх установчих документах. 

Благодійні організації підлягають державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців».

Іноземні благодійні організації можуть відкривати в Україні представництва та філії за умови їх акредитації відповідно до положень Закону України «Про громадські об’єднання», про порядок акредитації відокремленого підрозділу громадської неурядової організації.

Органами управління благодійних організацій є загальні збори учасників, виконавчий орган та наглядову раду.

Як вже було зазначено вище, благодійна організація не може бути створена і діяти з метою отримання прибутку, а тому її засновники не зможуть отримувати дивіденди або винагороду. Разом з тим, на всіх працівників благодійних організацій поширюється дія трудового і податкового законодавства. Це означає, що директор, бухгалтер та інші співробітники благодійної організації повинні отримувати заробітну плату та інші належні компенсації, вони мають право на відпустку, лікарняні і т.п.

Благодійні організації можуть утворювати відокремлені підрозділи, бути засновниками інших благодійних організацій, спілок, асоціацій та ін.

Благодійні організації складають та подають фінансову, статистичну та іншу обов’язкову звітність.

Юристи ЮФ «Зільвер» готові проконсультувати з питання створення та діяльності благодійних організацій в Україні, а також надати юридичну допомогу з підготовки необхідних документів, державної реєстрації та подальшому юридичному супроводі (на умовах абонентського обслуговування) благодійних організацій. 

 

Інші консультації за даною тематикою: 

Створення громадської організації 

Зразок рішення про створення ТОВ

Юридичні послуги підприємствам 

 

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment