Службовим твором визнається те, що створено при виконанні своїх трудових обов’язків (можливо, за цивільно-правовим договором). Права на службові твори мають свої особливості.

Виключні майнові права на службові твори належать роботодавцю, якщо інше не визначено в договорі з працівником (ч. 2 ст. 16 Закону України «Про авторське право і суміжні права»). Тому юристи ЮФ «Зільвер» рекомендують своїм клієнтам обов’язково укладати договір між працівником і роботодавцем, де чітко визначати, кому будуть належати права на службовий твір.

Важливо пам’ятати, що ч. 3 ст. 16 Закону України «Про авторське право і суміжні права» гарантує право працівника отримати винагороду за створений ним твір. Тому, з юридичної точки зору краще заздалегідь визначити в договорі між підприємством і працівником суму (частку) винагороди за твір.

Крім того, щоб уникнути розбіжностей і претензій після завершення створення службового твору доцільно підписати акт між роботодавцем і працівником, в якому визначити, що майнові права передані, а розрахунки зроблені.
Особисті немайнові права на твір належать працівникові незалежно від укладених з роботодавцем договорів. Дане положення встановлено в законодавстві України.

Фахівці в сфері інтелектуальної власності юридичної фірми «Зільвер» допоможуть Вам скласти договір про створення службового твору, проконсультують з питань розмежування прав на службовий твір, візьмуть участь в переговорах і захистять Ваші інтереси в судах. Контактні дані наших юристів і адвокатів: +380501409560, e-mail: info@zilver.com.ua.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment