Хто може бути усиновлювачем дитини в Україні

Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років.

Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.

Особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину.Якщо такі особи проживають однією сім’єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі. Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі. Якщо такі особи проживають однією сім’єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

Особу, яка бажає усиновити дитину в Україні, буде перевірено в правоохоронних органах України, Інтерполі щодо судимості та наявності кримінальних проваджень відносно такої особи.

Хто не може бути усиновлювачем в Україні

Не можуть бути усиновлювачами особи, які:

1) обмежені у дієздатності;

2) визнані недієздатними;

3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;

9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

10) були засуджені за певні злочини;

11) за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;

12) є особами без громадянства;

13) перебувають у шлюбі з особою, яка не може бути усиновлювачем.

Не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

Кого можна усиновити в Україні

За загальним правилом іноземець може усиновити дитину, яка перебуває у віці від 5 до 18 років і стоїть на відповідному обліку для усиновлення щонайменше 1 рік. Дозволяється усиновлення дитини до спливу 1-річного строку та/або досягнення нею 5-річного віку в разі:

1) якщо усиновлювач є родичем дитини;

2) дитина страждає на певну хворобу, визначену українськими органами охорони здоров′я;

3) здійснюється усиновлення усіх рідних братів і сестер в одну сім’ю, якщо один з них досяг п’яти років і перебуває на обліку не менш як один рік;

4) іноземці виявили бажання усиновити дитину, яка є братом або сестрою раніше усиновленої ними дитини.

Окремі особливості усиновлення в Україні

Дитина може бути усиновлена іноземцем, якщо не виявилося громадянина України, який бажав би її усиновити або взяти на виховання до себе в сім’ю.

І діти, і потенційні усиновлювачі повинні бути внесені у відповідний перелік (реєстр) усиновлення, щоб набути можливості бути усиновленим/усиновити.

Переважне право на усиновлення дитини – громадянина України мають іноземці, які є:

1) родичами дитини;

2) громадянами держав, з якими Україна уклала договір про надання правової допомоги.

На усиновлення дитини іноземцем потрібна згода відповідного держоргану виконавчої влади.

Також вимагається згода батьків дитини. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною: тобто вона не може бути надана оплатно чи взамін інших благ. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення. Усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони:

1) невідомі;

2) визнані безвісно відсутніми;

3) визнані недієздатними;

4) позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється;

5) протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім’ю.

Для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров’я.

На усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

На усиновлення дитини, яка не має батьків і перебуває у закладі охорони здоров’я або навчальному закладі, потрібна письмова згода цього закладу.

Питання про усиновлення дитини розглядається і вирішується українським судом. Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Після усиновлення

Усиновлювача може бути записано за його заявою у Книзі реєстрації народжень матір’ю, батьком дитини. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір’ю, батьком потрібна згода дитини.

Також можуть бути змінені відомості про місце народження та дату народження дитини. Дата народження дитини може бути змінена не більш як на шість місяців.

Якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по – батькові дитини.

За заявою усиновлювачів може бути змінено ім’я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини.

Якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по- батькові дитини.

З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов’язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.

При усиновленні дитини однією особою ці права та обов’язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювачем є чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка.

З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов’язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому – між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням.

Таємниця усиновлення діє тільки в тих випадках, коли усиновлювач є громадянином країни, з якою у України укладено договір про надання правової допомоги.

За усиновленою дитиною зберігається громадянство України до досягнення нею вісімнадцяти років.

Якщо діти усиновлені іноземцями і проживають за межами України, відповідна консульська установа веде облік цих дітей і здійснює нагляд за дотриманням їхніх прав до досягнення ними вісімнадцяти років.

Підготовку документації, подачу заяви в суд і судовий розгляд справ про усиновлення краще доручити адвокату із сімейних справ. Кваліфікована допомога адвоката допоможе швидше і ефективніше усиновити дитину в Україні.

 

Також рекомендуємо до ознайомлення інформаційну довідку від Міністерства закордонних справ України

 

Юристи компанії «Зільвер» допоможуть Вам з усиновленням дитини в Україні. Наші контактні дані: +380501409560, Email: info@zilver.com.ua.

 

Додаткові публікації:

Про просец розірвання шлюбу в судовому порядку в Україні

Як іноземець може стягнути аліменти в Україні?

Обов’язок іноземця утримувати дитину

 

Юридична фірма «Зільвер» в Facebook

Юридична фірма «Зільвер» в Instagram

.

2 коментарі

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment