В своїй практиці адвокати нерідко зустрічаються зі зверненнями громадян, які скаржаться на те, що їх не пускають у власну квартиру родичі або співмешканці. Причини бувають різні: від чергової сімейної сварки до спору про житло.

В таких випадках кожному, хто зіткнувся з такою проблемо доречно знати наступне:

Конституція України гарантує кожній людині право на житло, ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі законі і за рішенням суду.

В контексті конституційного положення частина 4 статті Житлового кодексу України встановлює додаткові гарантії відносно права користування житлом, зокрема, що ніхто не може бути виселений із житлового приміщення або обмежений в праві користування житловим приміщенням без законних підстав і без дотримання відповідної процедури. Таким чином, якщо особа є власником житла, то позбавлення його права власності або виселення можливо лише на підставі судового рішення, яке вступило в законну силу.

Відповідно до цивільного законодавства власник майна має право вимагати усунення порушення його права, в тому числі, якщо ці порушення пов’язані з позбавленням його можливості потрапити в квартиру або знаходитись всередині квартири. Захищати свої інтереси, в такому разі, можна подавши позовну заяву до порушників про усунення перешкод, які перешкоджають користуванню житлом.

Поряд з нормами конституційного, житлового і цивільного законодавства права мешканців захищаються і положеннями Кодексу законів про адміністративні правопорушення. Зокрема, незаконне позбавлення громадянина права на житло є адміністративним правопорушенням і карається громадськими роботами або адміністративним арештом. Для притягнення порушника до адміністративної відповідальності необхідно звернутися в правоохоронні органи (місцеве відділення поліції) з відповідною заявою (або просто викликавши наряд поліції). Приїхавши на місце співробітники правоохоронних органів повинні опитати сторони суперечки, опитати сусідів чи інших свідків, скласти протокол. Даний протокол необхідний в подальшому як для притягнення порушника до адміністративної відповідальності, так і для звернення з позовом до суду про усунення перешкод в користуванні житлом, а можливо і компенсації матеріальної та моральної шкоди.

На підставі вищевикладеного можна зробити висновок: якщо особу не пускають в квартиру, власником якої вона є або прописана там в якості одного з членів сім’ї, доцільно викликати наряд поліції, який складе протокол, а в подальшому звернутися з позовом до суду.

Допомогу адвокатів ЮФ «Зільвер» в Київській та Дніпропетровській областях з житлових і сімейних спорів можна отримати, зв’язавшись з нами за телефонами: +38 050 140 95 60, +38 098 002 78 25, e-mail: info@zilver.com.ua.

Консультації по телефону, в електронній пошті ПЛАТНІ! Тільки в коментарях внизу надаються вільні від плати юридичні консультації на вибір адміністрації сайту. 

 

 

Інші консультації: 

Банкрутство фізичної особи 

Лікарняний у ФОП 

Зразок розписки 

Виконавче провадження: стягнення боргів  

 

 

Юридична компанія “Зільвер” в Facebook

Юридична компанія “Зільвер” в  Instagram

10 коментарів

  1. Доброго дня!
    Підкажіть, чи має право охорона ЖК не пускати мене на територію, якщо я є власником квартири в цьому ЖК? І чи законно вимагати від мене якихось підтверджуючих це документів?
    Сусіди хочуть найняти охорону, а я проти

    • Згідно із законодавством територія ЖК є прбудинковою територією, а саме це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, та необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
      Ця земля, відповідно до Земельного кодексу, є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
      А тому в охоронців немає права не впускати вас на територію ЖК, якщо у Вас є правовстановчы документи на квартиру в даному ЖК.
      Щодо підтверджуючих документів, то охоронці не наділені повноваженнями вимагати у Вас будь-яких документів.

  2. Добрый день!могут ли спиввласники квартиры запретить мне в ней проживать!и как поступить в данном случае?

    • Добрый день! “Запретить проживать к квартире” или “признать утратившей право на проживание в квартире” может только суд. При наличии спора необходимо обращатсья в суд и действовать согласно рекомендациям выше.

  3. добрий день,
    в мене схоже питання, тільки стосновно траснортного засобу. охорона ЖК відмовляється пропускати мою машину на територію ЖК, аргументуючи це тим, що я повинна взяти платну “мітку”, яка свідчить про те, що моя дані моєї машини знаходяться в т.зв. списку “дозволених транспортних засобів”, що знаходяться на території ЖК проятгом ночі. плата за “мітку” вираховується не одноразово, а додатково включається в оплату комунальних послуг управляючої компанії кожного місяця. чи маю я право як власник квартири відмовитись і далі для в*їзду в ЖК робити додатковий дзвінок охороні щоразу перед заїздом? оплата охорони, яка за договором з управляючою компанією надає послуги з “організації пропуску на територію ЖК” і так включена в щомісячну квитанцію і я оплачую послуги охорони. і ще питання – чи є витяг з електронного реєстру про право власності на квартиру тим самим засвідченням того, що я є власником квартири, в разі, якщо доведеться викликати поліцію? дякую

    • Ніхто не може бути примушений щось купувати, за винятком, коли про це винесено рішення суду.
      Витяг з електронного реєстру є тим самим документом, який посвідчує актуальне право власності на нерухомість.

  4. Доброго дня. Скажіть будь ласка. Я проживав з мамою і ми ьули лиш в двох прописані в квартирі. Мама померла коли мені було 16 років, і таким чином бабушка стала опікуном. Які права я маю на квартиру? Бо мене не пускають туди жити і не ввддають документи на неї.

    • Ви можете звернутись в поліцію або в суд за захистом своїх прав. Але спочатку доцільно отримати довіку у ЖЕКу (або іншій відповідній організації/компанії) або місцевому органі реєстрації місця проживання про те, що Ви прописані в квартирі.

  5. Доброго дня,після розлучення з дружиною в судовому порядку була поділена двох кімнатна квартира по 1/2.на руках у мене рішення суду яке набрало законної сили івитяз з держ.реєстру на право власності 1/2 квартири,але колишня дружина змінила замки і не пускає мене.Перший раз я прийшов визвав поліцію ,на неї склали протокол,але в квартиру всеодно не пустила.Через 6днів я знову позвонив на 102 ,в присутності поліції я визвав аварійну службу по відкриттю дверей які в свою чергу відкрили замок методом висверлювання,колишня дружина позвонила в поліцію що яко би хтось намагається проникнути в квартиру,приїхала слідчо-оперативна група вилучили при свідках серцевину,прийняли заяву від дружини,і порушили справу про незаконне проникнення,чи законно я все робив ?і яким кодексом і статтями регламентувати свої дії.Буду дуже вдячний за консультацію,житла в мене іншого немає.

    • Доброго дня! Законність дій має право визначати тільки суд.
      Згідно наданого Вами опису ситуації Ви мали право змінювати замки, як і Ваша колишня дружина.
      Втім, треба знати матеріали справи, щоб професійно проконсультувати з даної ситуації.
      Вам необхідно посилатись на ЦК України, ЖК України, надати підтвердження того, що дана квартира перебуває у Вашій (спів)власності, і що даний спір носить цивільно-правовий характер.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment