Для тих підприємств, які працюють з українськими компаніями важливо враховувати деякі особливості законодавства України про порядок судового розгляду спорів між українськими та іноземними компаніями.

Згідно ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» суди можуть приймати до свого провадження і розглядати справи з іноземним елементом у випадку:

1) коли сторони передбачили своєю угодою підсудність справи судам України (за винятком певних випадків);

2) якщо на території України відповідач має місце проживання або місцезнаходження, рухоме або нерухоме майно, на яке можна звернути стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної компанії-відповідача.

Звідси випливає, що положення в контракті про передачу спору на розгляд будь-якого суду в Парижі чи Берліні убезпечить іноземну компанію від розгляду спору з українським контрагентом в судах України. Однак це не зовсім так.

Згідно п. 7) ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України (далі – «ГПК України») господарський суд України залишає позов без розгляду в разі, якщо сторони уклали угоду про передачу спору на розгляд третейського суду або відповідного міжнародного комерційного арбітражу (і при цьому, відповідач належним чином заявив про це суду).

Тому в Україні господарські суди не можуть розглядати спори між компаніями, якщо в контракті є арбітражне застереження, тобто чітко визначено міжнародний комерційний арбітраж.

Якщо в контракті немає вказівки на міжнародний комерційний арбітраж, то в українських господарських судів є формальні підстави не визнавати такі положення контракту в якості арбітражного застереження. Деякі українські юристи користуються таким недосконалістю українського законодавства і подають позови до іноземних компаній в українські господарські суди, доповнюючи позови надуманими «українськими елементами».

Як наслідок, для захисту іноземних компаній в українських судах, адвокатам доводиться доводити штучний характер таких позовних вимог, посилатися на міжнародні (в т.ч. двосторонні) договори (конвенції) про правову допомогу між державами, неодноразово брати участь в судових засіданнях. Все це вимагає додаткових витрат на українських адвокатів для іноземних компаній.

Щоб уникнути подібних ситуацій юридична компанія Зільвер рекомендує всім своїм клієнтам чітко визначати міжнародний комерційний арбітраж, який уповноважений розглядати всі спори за контрактом.

Арбітражне застереження в контракті може бути приблизно такого змісту:

Х. Всі суперечки, що виникли через або в зв’язку з даним контрактом можуть бути остаточно вирішені згідно з Правилами застосування арбітражу Міжнародної торгової палати Парижа одним арбітром, призначеним згідно із зазначеними Правилами.

Місце проведення арбітражного РОЗГЛЯДУ: Париж (Франція). Рішення арбітражного суду буде залишковим та обов’язковим до Виконання.

Х. All disputes arising out of or in connection with the present contract shall be finally settled under the Rules of Arbitration of the International Chamber of Commerce of Paris by one arbitrator appointed in accordance with the said Rules.

The place of arbitration shall be Paris (France). Arbitration award shall be final and binding.

 

Розгляд спору в міжнародному комерційному арбітражі однозначно є недешевим, однак позбавляє можливості недобросовісних контрагентів і їх професійних юристів передавати суперечки на розгляд до українських судів, в той час, як вони повинні розглядатися в інших країнах.

З питань укладання контрактів, представлення інтересів в судах (в тому числі, в міжнародному комерційному арбітражі), можна звертатися в юридичну компанію Зільвер. 

 

Результати захисту в Верхвоному суді нашими адковатами інтерсів іноземних компаній щодо визнання і виконання рішень МКАС тут.

 

Інші консультації за схожими темами:

Отримання дозволу на працевлаштування іноземця 

Як іноземцю створити ТОВ в Україні  

Постійне представництво нерезидента в Україні  

 

Слідкуйте за останніми новинами в наших соціальних мережах юридичної компанії Зільвер  Facebook і Instagram

 

 

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment