В ситуації, яка склалась в Україні станом на 13 березня 2020 р., у зв’язку із оголошенням карантину (https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-prijnyav-nizku-rishen-shcho-mayut-ubezpechiti-ukrayinciv-vid-covid-19-11-03-20), у бізнесу виникає питання до юристів: чи визнається це форс-мажором, і що це означає для бізнесу.

Зупинення роботи ТРЦ, кінозалів, відміна концертів та інші заходи обмежувального характеру однозначно вплинуть на прибуток підприємств і виконання договірних зобов’язань.

З юридичної точки зору будь-які заходи обмежувального характеру, які прийняти органами державної влади (уряд, адміністрації, мерія, ради), як і епідемії, можуть визнаватись форс0-мажором, якщо вони впливають на виконання договору.

При цьому важливо усвідомлювати, що прийняті в Україні заходи автоматично не звільніють підприємства від обов’язку виконувати договори. Тільки якщо форс-мажорні обставини обумовлюють повне чи строкове невиконання договірних обов’язків, таке підприємство звільняється від відповідальності за невиконання відповідних зобов’язань за договором.

Іншими словами, якщо спір буде передано до суду, вирішальну роль для судового рішення матиме взаємозв’язок між форс-мажором і неможливістю виконати договірні обов’язки.

Перед тим, як посилатись на форс-мажорні обставини як підставу невиконання договору рекомендується проконсультуватись з юристом щодо можливості доказу такого взаємозв’язку між форс-мажором і порушенням умов договору.

В якості доказу наявності форс-мажору використовують довідки від ТПП, а обґрунтування вищеназваного взаємозв’язку, – це вже завдання для професійної роботи адвоката або юриста в суді.   

Важливими можуть виявитись також положення договору, які визначають форс-мажорні обставини, наслідки настання форс-мажору, тому доречно використовувати юридично грамотні і перевірення формулювання.

 

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment