З набранням чинності Законом України «Про валюту і валютні операції» порядок здійснення розрахунків за імпортними/експортними операціями істотно змінився.

Так, відповідно до вищевказаного закону, виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їхні рахунки протягом 365 календарних днів з дати митного оформлення товару, а в разі експорту послуг, робіт, прав інтелектуальної власності або інших немайнових прав, строк обчислюється з моменту підписання акта приймання-передачі, інвойсу або інших документів (які можливо підписати і в електронному вигляді).

Той же термін застосовується і до імпортних операцій, коли українське підприємство авансом сплатило товари, послуги або роботи: є 365 календарних днів для митного оформлення товарів або повернення грошових коштів.В іншому випадку пеня буде значною: 0,3 відсотка неодержаної / неповерненої суми за кожен день прострочення.

ВАЖЛИВО: з лютого 2019 року встановлено послаблення контролю за експортними / імпортними операціями. Тепер операції сума яких становить не більше ніж 150 000 гривень не підлягає валютному контролю, а отже на них не поширюється термін в 365 днів.  

НЕ ВАРТО ЗАБУВАТИ: тепер сума нарахованої пені не може перевищувати розміру недоотриманих грошових коштів або вартості не поставленого товару. 

ЯК УНИКНУТИ ПЕНІ? Той же закон пропонує три шляхи вирішення даного питання: – Звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з заявою про продовження таких строків; – довести виникнення і дію форс-мажорних обставин (наприклад отримавши відповідний сертифікат Торгово-промислової палати); – Звернутися до суду про стягнення грошових коштів з нерезидента, на підставі чого припиняється протягом зазначених термінів і нарахування пені.

ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ З ПОЗОВОМ ДО НЕРЕЗИДЕНТА? Єдиного порядку звернення з позовом до нерезидента немає: багато що залежить від змісту договору, від місця знаходження нерезидента, від намірів реально отримати (повернути) грошові кошти або отримати тільки судове рішення і т.п. У будь-якому випадку це можливо! Необхідно правильно визначитися: в якому суді і за якими правилами буде розглядатися суперечка, і хто може кваліфіковано представляти інтереси українського підприємства в цьому суді.

Якщо  судовий розгляд має проходити за кордоном, ми радимо звертатися до юристів відповідної країни. При необхідності фахівці ЮФ «Зільвер» допоможуть підібрати юристів (адвокатів) в потрібній державі (місті). Як показує практика, подальші процедури також вимагають кваліфікованої і своєчасної допомоги наших юристів: при укладанні контракту з іноземною юридичною фірмою; при викладі іноземним адвокатам позиції клієнта і надання пояснень з українського валютного законодавства; при підготовці необхідних документів; виконанні рішення суду. Досить часто, зважаючи на різні правові культури, нашим підприємцям (директорам) складно зрозуміти позицію іноземних юристів і суддів, тому ми охоче допомагаємо і в цих питаннях, адже такий досвід постійно накопичується нашою командою.

Оскільки юристи компанії «Зільвер» володіють іноземними мовами і мають партнерські відносини за кордоном, ми зробимо все можливе для успішного стягнення заборгованості з нерезидента. Особисту консультацію з питань валютного законодавства можна отримати у наших фахівців в Києві та Дніпрі. Призначити зустріч можна за телефонами: +380501409560, е-mail: info@zilver.com.ua.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment