Після внесення відомостей до ЄРДР заявники нерідко стикаються із ситуацією, що нічого не відбувається. Слідчий не викликає до себе, жодні слідчі дії не проводяться. Як бути в такому разі?
Зазвичай, особа, яка подала заяву про внесення інформації про кримінальне правопорушення до ЄРДР, вважає себе потерпілою у такому порушенні. Як наслідок, заявник очікує призначення експертизи, допиту правопорушника і свідків, передачу матеріалів кримінальної справи в суд, винесення вироку і відшкодування матеріальної і моральної шкоди. Але якщо слідчий нічого не робить, то і результатів не варто очікувати.
В такому разі варто знати, що відповідно до ч. 2 ст. 55 КПК України права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Це означає, що потерпілий має право отримати пам’ятку потерпілого від особи яка прийняла заяву про залучення особи до провадження як потерпілого. Якщо така пам’ятка не була вручена, то заявник може (і рекомендується) звернутись із відповідною заявою (із обов’язковим отриманням підтвердження про прийняття і реєстрації такої заявки).
У разі якщо клопотання проігнорують або винесуть постанову про відмову, то необхідно звертатись до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого щодо розгляду клопотання про визнання потерпілим згідно вимог статті 220 КПК України (наведена нижче норма).
Якщо заявника буде допитано, то йому має бути надано право ознайомитися з протоколом відповідної процесуальної дії, виконаних за його участі. (п.4 ч. 2 ст. 56 КПК України).
Так само слід поступати із всіма іншими процесуальними діями, – звертатись із відповідним клопотанням до слідчого, а в разі відмови або ігнорування клопотання, – до процесуального судді із скаргою.
Щодо надання юридичних консультацій або захисту адвоката на стадії досудового розслідування і в суді можна звернутись до адвокатів юридичної компанії «Зільвер»: +38 050 140 95 60, +38 098 002 78 25 (Viber, WhatsApp, Telegram), e-mail: info@zilver.com.ua.
Також рекомендуємо наступні юридичні консультації:
Строки давності в кримінальному провадженні
Строки давності досудового розслідування
Статус свідка у кримінальному провадженні
Строки пред’явлення цивільного позову в кримінальній справі
Юридична фірма «Зільвер» в Facebook
Юридична фірма «Зільвер» в Instagram