Банкрутство фізичної особи врегулюовано в Кодексі України про процедури банкрутства, який дозволяє визнати неплатоспроможним (тобто банкрутом) не тільки юридичну особу, а й фізичну особу.

При цьому провадження про визнання фізичної особи неплатоспроможним може бути відкрито тільки за заявою самої фізичної особи – боржника.

Підставами для відкриття господарським судом провадження про неплатоспроможність фізичної особи (ст. 115 КУпПБ) є:

1) розмір простроченої заборгованості становить не менше 30 розмірів мінімальної зарплати;

2) боржник не погашає борги в розмірі понад 50% щомісячних платежів по кожному з фінансових зобов’язань;

3) у виконавчому провадженні винесено постанову про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;

4) існують інші обставини, які підтверджують ризик настання неплатоспроможності боржника.

У зазначені суми боргів не включаються фінансові санкції (неустойка, штраф, пені тощо).

В рамках банкрутства фізичної особи можливі реструктуризація боргу, погашення боргу за рахунок реалізації майна боржника.

При цьому реалізації підлягає все майно боржника, за окремими винятками, встановленими законодавством, і єдиного місця проживання боржника, яке не є предметом забезпечення боргу (тобто не перебуває в заставі або іпотеці):

– квартира не більше 60 м2 або житлова площа не більше 13,65 м2 на кожного члена сім’ї; або

– житловий будинок не більше 120 м2.

Неліквідне майно вартістю до 10 розмірів мінімальних зарплат може бути також виключено зі складу ліквідаційної маси, відповідно, не буде підлягати примусовій реалізації.

На час розгляду справи про банкрутство фізичної особи боржнику за ухвалою суду може бути заборонений виїзд за кордон, як це визначено в ч. 5 ст. 337 ГПК України.

Якщо в ході процедури банкрутства фізичної особи не вдалося реструктуризувати борг або погасити заборгованість, суд виносить в порядку ст. 134 КУпПБ ухвалу про завершення процедури банкрутства і звільняє боржника-фізичну особу від боргів.

Таким чином, після завершення процедури банкрутства фізична особа звільняється від боргів (вимог кредиторів). Винятком з цього правила є борги:

 1) за відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров’я або смертю фізичної особи;

2) по сплаті аліментів;

3) нарозривно пов’язані з особистістю фізичної особи.

Зазначені винятки не обмежені процедурою банкрутства фізичної особи, і вимоги по ним можуть бути пред’явлені в будь-який момент згідно із загальними вимогами законодавства.

Наслідками «визнання фізичної особи банкрутом» (звільнення від боргів) є:

  1. Неможливість протягом 5 років відкриття провадження про банкрутство боржника за заявою самого боржника, якщо тільки борги по попередній справі про банкрутство не були погашені.
  2. Обов’язок банкрута протягом 5 років при укладанні договорів позики, кредитних договорів, договору поруки або договору застави письмово повідомлять іншу сторону про факт своєї неплатоспроможності.
  3. Протягом 3 років неможливість вважатися особою, яка має бездоганну ділову репутацію (може бути застосовано при відборі на окремі посади).

 

Успішно проведена адвокатами юридичної\ компанії “Зільвер” реструктуризація боргу в рамках процедури банкрутства фізичної особи – тут

Щодо виконавчого провадження читайте за посиланням.

Зразок претензії про повернення боргу можете знайти тут

З питань юридичного супроводу банкрутства фізичних осіб і юридичних осіб Ви можете звернутися до адвокатів юридичної компанії «Зільвер».

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Обов'язкові поля помічені із *

Post comment